Przygotuj swój dach do zimy

By | baza wiedzy

Właściwe przygotowanie dachu przed nadejściem zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja jest przecież znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza.

Właściwie wykonane pokrycie z blachodachówki bardzo dobrej jakości powinno przetrwać bez szkody wiele lat. Warto jednak regularnie sprawdzać stan dachu, najlepiej tuż przed zimą. Dzięki temu można wykryć i naprawić nawet niewielkie usterki. Nie warto oszczędzać i rezygnować z przeglądu tym bardziej, że jego koszt nie jest wysoki, a w pierwszych latach często bywa wykonywany w ramach gwarancji przez ekipę, która układała pokrycie.

Mycie dachu

Generalnie dachy pokryte blachodachówką po ułożeniu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Większość zabrudzeń zmywa deszcz. Jest to związane z zastosowanymi powłokami ochronnymi, które ograniczają osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów dachy te powinny być poddawane okresowym przeglądom, a w sytuacjach, gdy zabrudzenia utrzymują się na powierzchni pokrycia – myte odpowiednimi środkami czyszczącymi. Nie należy używać do tego celu agresywnych detergentów i preparatów chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu – mogą one uszkodzić blachodachówkę i spowodować zmianę koloru jej powłoki.

Pokrycie z blachy można bez obaw czyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Po kilku minutach od nałożenia takiego środka dach należy dokładnie spłukać wodą od góry. Uporczywych plam można się pozbyć, przemywając je ściereczką nasączoną białym alkoholem, terpenem pomarańczowym lub specjalnym środkiem do czyszczenia dachów. Wcześniej należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy nie zniszczą one powłoki ochronnej.

Przed nadejściem zimy warto sprawdzić miejsca najbardziej narażone na zaleganie śniegu (rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów) lub jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Są to miejsca, w których ryzyko przeciekania i uszkodzenia pokrycia jest największe. Prace dotyczące pielęgnacji i przeglądu dachu przed zimą najlepiej jest zlecić sprawdzonej ekipie dekarskiej lub firmie, która specjalizuje się w czyszczeniu blachodachówki.

Czyszczenie rynien

Przy okazji kontroli pokrycia warto sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, ich ustawienie i zamocowanie. Zalegające w rynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej z dachu, ale są również dla nich dodatkowym obciążeniem. Zimą w takich miejscach łatwo tworzą się zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania. Wiosną nadawać się one będą wyłącznie do wymiany.

Rynny należy oczyścić z zalegających zanieczyszczeń. Jest to konieczne także wtedy, gdy są w nich ułożone siatki. Zatrzymują one tylko duże liście i gałązki; piasek czy igliwie przedostają się przez oczka i osadzają na dnie rynien. Najlepiej je usuwać strumieniem wody z węża ogrodowego lub przy użyciu myjki ciśnieniowej (do 50 bar). Nie wolno stosować do tego metalowych narzędzi, ponieważ łatwo nimi uszkodzić powierzchnię rynien (szczególnie tych z powłoką).

Podczas wymywania zanieczyszczeń należy też zwrócić uwagę na to, czy woda spływa do rury spustowej. Jeśli nie, konieczne jest skorygowanie spadku rynny. Powinien on wynosić około 3 mm na 1 m jej długości.

Drożne muszą być też rury spustowe. Gdy woda z nich nie wypływa lub jest jej niewiele, należy je oczyścić. Najłatwiej to zrobić, gdy w rurach są umieszczone otwory rewizyjne.

Jak wybrać odpowiednią firmę do budowy czy renowacji dachu ??

By | baza wiedzy

Kilka wskazówek:

Wybór odpowiedniej firmy dekarskiej powinien być podyktowany kilkoma niezwykle ważnymi argumentami. Przede wszystkim, firma powinna istnieć legalnie. To pozwoli nam na ewentualne dochodzenie swoich praw w kwestiach spornych. Drugą sprawą powinna być renoma firmy na rynku. Sprawdźmy jej rekomendacje i certyfikaty. Jeżeli takie istnieją, znaczy, że firma w jakiś sposób musiała sobie na nie zapracować.

Prawdopodobnie dokonała tego dzięki swojej rzetelnej i ciężkiej pracy. Dzięki uczciwemu podejściu i odpowiedzialnemu realizowaniu swoich zobowiązań wobec klientów. Dalszym etapem jest przeanalizowanie profesjonalizmu firmy. Same certyfikaty mogą oczywiście świadczyć o profesjonalizmie, ale sprawdźmy kwalifikacje pracowników, dowiedzmy się, czy firma ma własne narzędzia i sprzęty. Dobrym znakiem jest tutaj posiadanie firmowego, oznakowanego samochodu. Świadczy ono o tym, że prawdopodobnie jest on wykorzystywany właśnie do przewożenia sprzętu.

Nie zgadzajmy się na firmy, które każą klientom samodzielnie zorganizować sprzęt i narzędzia. Nie wygląda to dobrze i świadczy o niepoważnym podejściu do klienta. Oczywiście, w czasie negocjacji, firma powinna ujawnić informacje o posiadanym wyposażeniu. Jeżeli nie chce tego zrobić, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno chcemy podjąć z nimi współpracę. Kolejnym elementem jest sposób przygotowania kosztorysu. Jeżeli zostaje on wykonany „na oko” to również należałoby zrezygnować z usług takiej firmy. Rzetelny wykonawca, powinien przeanalizować plany, projekty budynku, powinien obejrzeć budynek w rzeczywistości.

Dalej, powinien dokonać niezbędnych obliczeń, a w dalszej kolejności dopiero przygotować kosztorys. Tylko szczegółowa analiza pozwala bowiem na przygotowanie adekwatnego kosztorysu usługi. I na koniec, jak wybrać firmę dekarską? Zapytać znajomych. Na pewno udzielą nam rzetelnych informacji, nie oszukają nas i polecą nam firmę, której warto zaufać, która godna jest takiego zaufania i nie zawiedzie nas podczas realizowania zlecenia a później użytkowania dachu.

Czy warto być skenrusem i budować dach pół-środkami ??

By | baza wiedzy

Wiele osób budujących swoje domy szuka maksymalnie dużo oszczędności. Jest to dość naturalny tok myślenia. Sama inwestycja jest niezwykle droga, dlatego też zaoszczędzenie jakiejkolwiek kwoty może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Zapewne, za chwilę znajdzie się inwestycja, która zaoszczędzone pieniądze pochłonie. Jednakże, czy warto jest iść w tym kierunku?

Czy to dobra droga, szczególnie podczas budowania i wykańczania domu? Otóż nie. Dom, to miejsce, w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie, dlatego też, nie należałoby oszczędzać zanadto na swoim własnym bezpieczeństwie. Przyjrzyjmy się na początek dachom. Czy warto oszczędzać na wyborze dachu?  Odpowiedź już właściwie padła, ale zastanówmy się dlaczego tak właśnie jest. Przede wszystkim zastanówmy się na czym najbardziej nam zależy, czy na trwałości, czy raczej na łatwej konserwacji. Od tego w dużej mierze zależy, jakie pokrycie dachowe wybierzemy. Jednakże, jakie by ono nie było, w każdej kategorii powinniśmy wybrać to, co jest najlepsze. Co za tym idzie, to co jest też dość kosztowne.

Za chwilę przyjrzymy się temu dlaczego? Przede wszystkim, kwota, jaką zainwestujemy w dach jest wprost proporcjonalna do tego, jakie gwarancje daje firma na wytrzymałość i trwałość dachu. Im dłuższa gwarancja, musimy się więc przygotować, tym wyższe będą koszty. Nic, co ma naprawdę dobrą jakość nie będzie tanie.

To dość oczywista konkluzja. Jeżeli coś jest tanie, to albo oszczędzono na jakości usługi, a to nie jest wcale dobra wiadomość, albo oszczędzono na jakości materiałów, co również jest dość niebezpieczne dla przyszłych mieszkańców takiego domu.

Co więcej, oszczędność na materiale czy usłudze, w rzeczywistości nie jest żadną oszczędnością. Wkrótce bowiem trzeba będzie dokonać niezbędnych napraw czy poprawek, a to też kosztuje. Może się okazać, że te poprawki, w swoich kosztach przekroczą nasze oszczędności i wówczas, ostatecznie będziemy musieli wydać jeszcze więcej.

Dodatkowe koszty poniesione zaraz na początku, zainwestowane w jakość usług i materiałów, dadzą nam gwarancję na wiele lat, a dach nie będzie sprawiał nam problemów. Wówczas, pierwotnie poniesione koszty, mogą w istocie okazać się dla nas zyskiem, a przynajmniej oszczędnością.

Co ważne jest przy wyborze firmy dekarskiej?

By | baza wiedzy, jak wybrać dobrą firmę dekarską

Wybór firmy dekarskiej to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Świadczona usługa to nie tylko pokrycie dachu, ale to również bezpieczeństwo, a w przyszłości oszczędności, które wynikają z braku konieczności częstych napraw i poprawek.

Szukając dobrej firmy dekarskiej, w pierwszej kolejności należy przejrzeć rynek, w celu odnalezienia takiej, która jest zarejestrowana i legalnie świadczy swoje usługi. Wiele jest bowiem „firm”, które działają „na czarno”, a wówczas bardzo trudno jest dochodzić swoich praw i egzekwować zobowiązania podjęte wobec nas.

Gdy już ustalimy, które firmy są działającymi legalnie, w drugiej kolejności poznajmy te firmy. Każda renomowana firma ma przede wszystkim zespół wykwalifikowanych pracowników i własne narzędzia. Takie rozwiązanie powoduje, że firma bierze na siebie koszty eksploatacji tych narzędzi, a dobry pracownik jest gwarantem dobrej jakości usługi. Kolejnym etapem powinno też być zorientowanie się w cenach.

I tu, zdecydowanie panuje złota zasada, że dobra usługa ma swoją cenę. Zaniżone ceny świadczą o jakości. Jeżeli zaś jakość usług będzie niska, możemy spodziewać się konieczności dokonywania częstych napraw i poprawek.

Jest to przede wszystkim niebezpieczne, a w dalszej kolejności również kosztowne. To co oszczędzimy na pokryciu, będziemy musieli w znacznie wyższym stopniu wydać na naprawy. Sygnałem, że coś może być nie tak z jakością kosztorys. Po pierwsze sposób jego wykonania, a po drugie jego cena. Dobry dekarz, zanim wyceni wartość swoich usług powinien najpierw obejrzeć budynek, obejrzeć plany, zapoznać się z nimi dość szczegółowo i drobiazgowo, by wiedzieć, jaki czas, materiały i narzędzia będą mu potrzebne do realizacji usługi. Dobry kosztorys, to bardzo precyzyjny i drogi plan wydatków dla inwestora. Jeżeli jest zbyt ogólny i zbyt tani, znaczy, że nie został wykonany dobrze i na poszczególnych etapach pracy będzie trzeba go zweryfikować.

To nie jest korzystne rozwiązanie dla klienta, ponieważ niesie ze sobą nieprzewidziane koszty. I na koniec polecenia. Warto zapytać poprzednich klientów, jakie są ich odczucia w odniesieniu do tej firmy. Będą najlepszym źródłem informacji i gwarancji.