PORADY DEKARSKIE

Czy warto być skenrusem i budować dach pół-środkami ??

By 15 lipca 202113 września, 2021No Comments

Wiele osób budujących swoje domy szuka maksymalnie dużo oszczędności. Jest to dość naturalny tok myślenia. Sama inwestycja jest niezwykle droga, dlatego też zaoszczędzenie jakiejkolwiek kwoty może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Zapewne, za chwilę znajdzie się inwestycja, która zaoszczędzone pieniądze pochłonie. Jednakże, czy warto jest iść w tym kierunku?

Czy to dobra droga, szczególnie podczas budowania i wykańczania domu? Otóż nie. Dom, to miejsce, w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie, dlatego też, nie należałoby oszczędzać zanadto na swoim własnym bezpieczeństwie. Przyjrzyjmy się na początek dachom. Czy warto oszczędzać na wyborze dachu?  Odpowiedź już właściwie padła, ale zastanówmy się dlaczego tak właśnie jest. Przede wszystkim zastanówmy się na czym najbardziej nam zależy, czy na trwałości, czy raczej na łatwej konserwacji. Od tego w dużej mierze zależy, jakie pokrycie dachowe wybierzemy. Jednakże, jakie by ono nie było, w każdej kategorii powinniśmy wybrać to, co jest najlepsze. Co za tym idzie, to co jest też dość kosztowne.

Za chwilę przyjrzymy się temu dlaczego? Przede wszystkim, kwota, jaką zainwestujemy w dach jest wprost proporcjonalna do tego, jakie gwarancje daje firma na wytrzymałość i trwałość dachu. Im dłuższa gwarancja, musimy się więc przygotować, tym wyższe będą koszty. Nic, co ma naprawdę dobrą jakość nie będzie tanie.

To dość oczywista konkluzja. Jeżeli coś jest tanie, to albo oszczędzono na jakości usługi, a to nie jest wcale dobra wiadomość, albo oszczędzono na jakości materiałów, co również jest dość niebezpieczne dla przyszłych mieszkańców takiego domu.

Co więcej, oszczędność na materiale czy usłudze, w rzeczywistości nie jest żadną oszczędnością. Wkrótce bowiem trzeba będzie dokonać niezbędnych napraw czy poprawek, a to też kosztuje. Może się okazać, że te poprawki, w swoich kosztach przekroczą nasze oszczędności i wówczas, ostatecznie będziemy musieli wydać jeszcze więcej.

Dodatkowe koszty poniesione zaraz na początku, zainwestowane w jakość usług i materiałów, dadzą nam gwarancję na wiele lat, a dach nie będzie sprawiał nam problemów. Wówczas, pierwotnie poniesione koszty, mogą w istocie okazać się dla nas zyskiem, a przynajmniej oszczędnością.

About Sławomir Oleś - dekarz