Dach jest jednym z ważniejszych elementów decydujących zarówno o charakterze budynku i jego walorach estetycznych. To od kształtu dachu i rodzaju pokrycia zależy to, jak budynek się prezentuje. Nie można zapominać również o praktycznych funkcjach, jakie spełnia: jest barierą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: deszcz, wiatr, słońce, czy zbyt zimna lub wysoka temperatura. Należy zaznaczyć, że im lepsza jakość materiałów, z których dach jest wykonany, tym większa pewność, że nie będzie wymagał częstych napraw i będzie służył długie lata.
Jaki kształt?
W przypadku dachów ciężko jest mówić o konkretnych tendencjach, czy aktualnych trendach. Ponadczasowe i niepodlegające zmiennej modzie są na pewno dachy strome. Wiąże się to nie tylko z walorami estetycznymi, jakie prezentują, ale również z innymi zaletami, do których można zaliczyć: brak konieczności odśnieżania, sposób realizacji, oszczędność materiału oraz możliwość uzyskania dodatkowej, klimatycznej przestrzeni mieszkalnej.
Sporą popularnością cieszą się również dachy całkowicie płaskie. Ich główną zaletą jest możliwość zaadoptowania na: taras, ogród, a nawet basen. Do płaskich dachów pasują duże przeszklenia i kubiczne formy wykuszy wykonanych z oryginalny materiałów wykończeniowych, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących odrobinę ekstrawagancji lub minimalizm.
Nie można zapominać, że kształt dachu powinien być przede wszystkim dopasowany do bryły budynku. Dach dwuspadowy nie będzie wyglądał atrakcyjnie, jeśli zostanie usadowiony na dużym budynku. Najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych o małym metrażu. Dach płaski jest lepszym rozwiązaniem przy dużych, nowoczesnych konstrukcjach.
Trendy w dachach
Minimalizm od lat nie wychodzi z mody i z każdym sezonem przybiera coraz bardziej ekstremalną formę. I nie chodzi już tylko o to, by ograniczyć ilość ozdobników czy elementów dekoracyjnych – istotne jest także tworzenie projektów dachów zarysowanych w dosłownie kilku liniach.
Trendem wyraźnie kontrastującym z symetrią i prostotą jest dekonstruktywizm. Choć nurt ten swoje lata świetności wydaje się mieć już za sobą, to architekci poszukujący odważnych akcentów wciąż do niego wracają. Na czym on polega? Przede wszystkim na swobodzie w zestawianiu poszczególnych elementów budynku, co często przynosi niespodziewany i zaskakujący efekt. Wysuniecie poddasza poza obręb ścian części parterowej, zbudowanie domu przypominającego arkę, czy też przełamanie budynku wąską, przeszkloną szczeliną, dzielącą przestrzeń gospodarczą od mieszkalnej, to tylko niektóre z rozwiązań.
Z jakiego materiału dach?
Wybór dostępnych materiałów jest bardzo bogaty. Producenci pokryć dachowych prześcigają się z propozycjami. Spośród oferowanych na rynku jedną z popularniejszych opcji wydają się być pokrycia ze stali, które charakteryzują się dobrą relacją, jakości do ceny. Mniej osób decyduje się na pokrycia ceramiczne – bardziej trwałe, ale również zdecydowanie bardziej kosztowne. Stal to w tym układzie rozsądny wybór w dobrej cenie – choćby z uwagi na fakt, że gwarancje producentów na pokrycia z tego materiału są naprawdę długie.
Dobierając formę i rodzaj materiału warto kierować się zasadą: im bardziej skomplikowany dach, tym prostsze powinno być pokrycie. I odwrotnie: im prostsza połać tym lepiej będzie prezentował się wysoki profil i falowanie. Dachy dwuspadowe, bądź o prostych, dużych połaciach dają znakomite pole do popisu dla charakterystycznych, wyrazistych pokryć w typie blachodachówki. Dobór na proponowanej zasadzie równowagi nie jest oczywiście jedynym sposobem na ładny dach, jest natomiast bezpiecznym gwarantem, że nasz wybór nie zakończy się estetycznym fiaskiem.
Aktualnie sporym powodzeniem cieszą się dachówki płaskie, które tworzą pokrycie dachu bez wyraźnych linii podziału. Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, szczególnie chętnie jest więc stosowany w surowej, minimalistycznej architekturze. Płaski kształt dachówek idealnie wygląda na powierzchniach pionowych, a na skośnych – zapewnia wysoką szczelność. Dachówki mogą być układane równo, czyli jedna po drugiej, co pozwoli uzyskać wzór geometryczny, lub z lekkim przesunięciem będącym również ciekawym rozwiązaniem.
Również interesujący efekt wizualny daje, pokrycie tym samym materiałem dachu i części zewnętrznej ściany domu. Takie rozwiązanie sprawia, że zanika linia podziału pomiędzy dachem a elewacją, przez co dom wizualnie wydaje się być nieco niższy, niż jest w rzeczywistości. Dachówki płaskie dobrze komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami, tj. szkłem, drewnem czy płytami kamiennymi.
Osoby ceniące ponadczasową i minimalistyczną architekturę, mogą wybrać na dach blachę płaską. Najczęściej spotykane są pokrycia z blachy ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący oraz z blachy cynkowo-tytanowej. Blacha jest materiałem bardzo plastycznym. Świetnie nadaje się, więc do wykorzystania jako wykończenie dachu o nietypowym wyglądzie. Zależnie od zamierzonego efektu i zastosowanej formy materiału (panele, arkusze, pasy, łuski) sprawi, że dach stanie się świetnym tłem dla elewacji i wyróżni budynek spośród innych.
Popularne kolory
Kolorami najczęściej wybieranymi przez klientów od wielu lat pozostają brąz i czerń. Obok tych ponadczasowych barw, od kilku sezonów, możemy zaobserwować również duże zainteresowanie rożnymi odcieniami szarości: od jasnej, aż po ciemny, głęboki kolor grafitowy. Barwy te są dość uniwersalne – pasują zarówno do budynków nowoczesnych z jasną elewacją, jak również do klasycznych budynków w stylu dworkowym. Gdy zdecydujemy się na stonowaną barwę dachu, będziemy mogli sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji w doborze koloru elewacji – będzie on świetnie korespondował z bardziej odważnymi kolorami, takimi jak pomarańcz, czerwień, czy intensywna zieleń.